ذهن ملتهب

کتابی مهم و تاثیر گذار و امیدوار کننده برای هر کسی که میخواهد از زاویه ای دیگر به افسردگی بنگرد.

- تام اینسل، مدیر و بنیان گذار موسسه سلامت روان مایندسترانگ

ادامه مطلبShow less
پیشنهاد ویژه مدت محدود:
80,910 تومان 89,900 تومان
‎−10%
ضمانت سلامت

تمام کتاب‌های انتشارات نسل نواندیش با کیفیت بالا تولید می‌شود و در بسته‌بندی مقوایی در میان حباب پلاستیکی ارسال می‌شود تا هیچ‌نوع آسیبی به محصول نرسد. در صورتی که کتاب تهیه شده توسط شما از وبسایت یا کتاب‌فروشی‌های سراسر کشور دچار مشکل صفحه‌آرایی هستند لطفا جهت تعویض با شماره ۰۲۱۸۸۹۴۲۲۴۷ تماس بگیرید.

مرجع:
30109
دوست داشتن1
اضافه به مقایسه0
افزودن به فهرست علاقه‌مندی‌ها
پیشنهاد کتاب‌های مشابه:
موردی یافت نشد
توضیحات

یکی از موضوعاتی که سال‌ها پیش برای اولین‌بار مرا به علم روان‌پزشکی جذب کرد این بود که سعی می‌کند با شخصی‌ترین مصائب انسانی مقابله کند: اختلالات بالینی خودمان، تعادل و عدم تعادل عاطفی ما، حالات ذهنی و خاطرات ما، ایده‌های ما دربارۀ جهان و رابطۀ آن با ما. به‌عنوان یک پزشک جوان، مجموعه‌ای پروپیمان از علائم سلامت روان بیمار برایم بسیار جالب‌تر از علائم سلامت جسمانی او مانند تورم مچ پا یا خارش پوست بود. از منظر علمی نیز برایم جذاب بود که همۀ این علائم ذهنی باید از مغز سرچشمه گرفته باشند، اما هنوز معلوم نبود چگونه از آنجا سرچشمه می‌گیرند. در آن زمان و اکنون نیز برایم محتمل بود و هست ‌که اگر بتوانیم چیزهای بیشتری درخصوص چگونگی ایجاد اختلالات سلامت روان توسط مکانیسم‌های مغزی بفهمیم، برای انجام کاری مؤثر در راستای درمان و پیشگیری این اختلالات در موقعیت بسیار قوی‌تری قرار خواهیم گرفت. اگر می‌دانستیم این اختلالات از کجا آمده‌اند یا چه چیزی سبب آن شده‌ است، احتمالاً کمتر احساس شرم می‌کردیم و از صحبت کردن دربارۀ آن‌ها نمی‌ترسیدیم.

بنابراین، زمانی که حدود سی سال داشتم، یافتن اطلاعات بیشتر دربارۀ اینکه چگونه علائم ذهنی از مغز سرچشمه می‌گیرند، برای من به یک ماموریت تحقیقاتی حرفه‌ای تبدیل شد. در آن زمان، در حدود سال 1990، بسیاری از روان‌پزشکان بر این موضوع تمرکز داشتند که چگونه مواد شیمیایی مغز مانند دوپامین و سروتونین می‌توانند باعث اختلالاتی مانند روان‌پریشی و افسردگی شوند، اما واضح بود که هنوز چیزهای زیادی برای فهمیدن وجود دارد. آن زمان بود که متوجه شدم برای فهمیدن این حقایق باید یک دانشمند و همچنین یک روان‌پزشک بالینی شوم. 

طی سال‌های دهۀ 1990، مؤسسۀ ولکام تراست برای اخذ مدرک دکترا، تحت ‌نظارت پروفسور مایکل برامر، در انستیتو روان‌پزشکی لندن به من بورسیه داد. اولین اسکنرهای اف‌ام‌آرآی به‌تازگی در نقاطی در سراسر جهان راه‌اندازی شده بود و من مشغول تجزیه‌و‌تحلیل ریاضی این داده‌های جدید بودم تا نقشه‌هایی از عملکرد مغز انسان در افراد سالم و بیماران مبتلا به اختلالات سلامت روان تهیه کنم. هم‌زمان نوشتن مقالات علمی بسیاری درخصوص تصویربرداری عصبی، علوم اعصاب و سلامت روان را آغاز کردم. این برای من یک پیشرفت بسیار هیجان‌انگیز بود. به اندازۀ کافی خوش‌شانس بودم که در زمان مناسب در مکان مناسب قرار بگیرم تا موج اول تحقیقات دستگاه‌های تصویر‌برداری مغزی یا ام‌آرآی را ببینم که از آن زمان تاکنون به‌طور گسترده در یک اکوسیستم علمی جهانی گسترش یافته‌اند. من فکر می‌کردم نتایج این تحقیقات تنها به زمان وابسته است و شاید فقط در عرض چند سال، قطعاً تا زمانی که من پنجاه‌ساله شوم، پیش از سیل غیرقابل‌مقاومت اکتشافات جدیدِ اسکن مغز و به‌طورکلی علم مغز منجر به بهبود اساسی در نحوۀ تفکر و درمان اختلالات سلامت روان شود، اما این‌گونه نشد.

با این روحیه بود که در سال 1999 به‌عنوان استاد روان‌پزشکی در دانشگاه کمبریج شروع به کار کردم. در ابتدا، تحقیقات تصویربرداری مغز را ادامه دادم و سعی کردم راه‌های جدیدی برای اندازه‌گیری و تجزیه‌وتحلیل سازمان شبکۀ پیچیدۀ مغز انسان بیابم. من احتمالاً به‌عنوان یک دانشمند دانشگاهی برای آثارم در زمینۀ علوم اعصاب شبکه یا «کانکتوم» معروف هستم. اما موضوع این کتاب این نیست.

با نزدیک شدن به اواسط چهل‌سالگی، نمی‌توانستم این موضوع را درک کنم که علی‌رغم پیشرفت فوق‌العاده‌ در علوم اعصاب در سطح بین‌المللی، هنوز هیچ نشانه‌ای از تغییر در آنچه روزانه در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های انگلستان اتفاق می‌افتد، وجود ندارد. ازاین‌رو، خواستم در راستای تغییر در آیندۀ عملکرد روان‌پزشکی صرفاً کاری فراتر از مقاله نوشتن دربارۀ اسکن مغز انجام دهم. متوجه شدم که همواره قدرتمندترین اهرم تغییر در تاریخ پزشکی، ظهور یک درمان جدید بوده است. فهمیدم که می‌خواهم دربارۀ چگونگی کشف درمان‌های دارویی جدید برای افسردگی، روان‌پریشی و سایر اختلالات بیشتر بدانم.

به‌همین‌دلیل بود که در سال 2005، از فرصتی غیرمعمول استفاده کردم تا کار نیمه‌وقت خود را برای شرکت گلاکسواسمیت‌کلاین  یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های داروسازی بریتانیا که با نام GSK نیز شناخته می‌شود شروع کنم. نیمی از هفته را در آزمایشگاه دانشگاه روی ناشناخته‌های جذاب تجزیه‌وتحلیل شبکۀ مغز و نیم دیگر را به‌عنوان مدیر واحد تحقیقات بالینی GSK می‌گذراندم که فقط حدود دویست متر با بیمارستان آدنبروک فاصله داشت. ما در شرکت گلاکسو مطالعات زیادی روی اثرات داروهای جدید درحال‌توسعۀ بالینی برای روان‌پزشکی، نورولوژی و سایر زمینه‌های پزشکی، انجام می‌دادیم. گاهی اوقات نزدیک شدن به وعدۀ درمان‌های جدید هیجان‌انگیز بود. اما در سال 2010، GSK به‌طور ناگهانی تمام برنامه‌های تحقیق‌وتوسعۀ خود در زمینۀ سلامت روان را تعطیل کرد. آن زمان بود که متوجه شدم یک روان‌پزشک پنجاه‌ساله هستم که برای شرکتی کار می‌کنم که دیگر نمی‌خواهد روان‌پزشکی کند. و اگر شرکتی به بزرگی و قدرتمندی GSK فرصتی برای پیشرفت درمانی در روان‌پزشکی نمی‌دید، آن چشم‌انداز و پیشرفتی که من در بیست سال گذشته انتظار داشتم شاهد آن باشم، دیگر چه معنایی می‌توانست داشته باشد؟ در آن لحظه بود که اندیشیدن جدی دربارۀ ایده‌های این کتاب را آغاز کردم.

من به کار دانشمندان پیشاهنگی که تحقیقات جدیدی در زمینۀ ارتباط مغز و ذهن با عملکرد سیستم ایمنی آغاز کرده بودند علاقه‌مند شدم. آن‌ها، تحقیقات خود را 

ایمنی-روان‌پزشکی یا نورو-ایمونولوژی می‌نامیدند. اولین‌باری که در این خصوص شنیدم، صادقانه بگویم، با تمام استدلال‌های خوبی که داشت، به نظرم ابلهانه می‌رسید. اما همچنان‌که عمیق‌تر به آن پرداختم، بیشتر و بیشتر برایم مأنوس گشت؛ اینکه این رویکرد بدیع می‌تواند یک استراتژی علمی باشد که آن‌قدر متفاوت هست که بتواند شانس جدیدی برای پیشرفت درمانی در روان‌پزشکی ارائه دهد. من با افراد زیادی صحبت کردم و یک‌بار دیگر خوش‌شانسی به من رو کرد؛ رئیسم در GSK موافقت کرد که این طرح ممکن است ارزش بررسی داشته باشد و از حدود سال 2013 توسط شورای تحقیقات پزشکی و مؤسسۀ ولکام تراست برای مشارکت‌های تحقیقاتی با سایر شرکت‌ها و کارشناسان دانشگاهی در راستای یافتن اطلاعات بیشتر درمورد پیوندهای بین التهاب و افسردگی حمایت شدیم.

امیدوارم این مقدمه توضیح دهد که چه شد که در برنامۀ تحقیقاتی 

ایمنی-روان‌پزشکی که هنوز هم ازنظر علمی روی آن کار می‌کنم، شرکت کردم. اما توضیح نمی‌دهد که چرا کتابی دربارۀ آن نوشتم. دانشمندان اغلب برای نوشتن مقالات علمی برای مخاطبان ویژۀ خود انگیزۀ زیادی دارند، نه برای کتاب‌هایی که تقریباً هرکسی ممکن است بخواند. اما ازآنجاکه حدود پنج سال گذشته را صرف آموختن بیشتر دربارۀ نحوۀ تعامل سیستم ایمنی و سیستم عصبی و رابطۀ التهاب بدن با بروز علائم روانی مانند افسردگی کرده‌ام، به نظرم رسید که این سؤالات به‌طور گسترده‌ای طنین‌انداز خواهند شد. آن‌ها به برخی از ایده‌های بسیار اساسی دربارۀ رابطۀ بین بدن و ذهن و همچنین تفاوت سنتی بین روان‌پزشکی و باقی علم پزشکی دست می‌زنند. آن‌ها نه‌تنها به چند داروی ضدافسردگی جدید، بلکه به یک روش کاملاً ازنوپیکربندی‌شده -و به جرئت بگویم، کاملاً بهتر- برای مقابله با اختلالات سلامت روانی و جسمی باهم، به‌جای جدا از هم، اشاره می‌کنند؛ رویکردی که در حال حاضر پیش گرفته‌ایم.

در آخر باید اضافه کنم که در نگارش این کتاب، به‌ویژه در بخش‌های سیستم ایمنی، ناچار به استفاده از تعدادی واژه‌های تخصصی بودم، زیرا اگر سعی می‌کردم داستان را بدون هیچ جزئیات فنی تعریف کنم، نمی‌توانستم آن را آن‌طور که شایسته است بازگو کنم. و فکر می‌کنم این یک داستان واقعاً هیجان‌انگیز است از اینکه چگونه می‌توانیم شاهد تغییرات شگفت‌انگیز علم جدید در سلامت روان باشیم. امیدوارم از خواندن آن لذت ببرید.

اد بالمور

کمبریج، انگلستان

 مارس 2018

فهرست

 • مقدمه

 • یک: جرئت متفاوت اندیشیدن

 • دو: نحوۀ عملکرد سیستم ایمنی بدن

 • سوم: حقیقت پشت پرده

 • چهارم: مالیخولیای پسادکارتی

 • پنجم: چطور؟

 • ششم: چرا؟

 • هفت: حالا که چه؟

 • دربارۀ نویسنده

   

 

 

ادامه مطلبShow less
شناسنامه
30109

مشخصات

کد کتاب
30109
شابک
978-622-220-783-0
نام کتاب
ذهن ملتهب - رویکردی کاملا بدیع و انقلابی به پدیده افسردگی
نام اصلی
Inflamed Mind
نویسنده (ها)
ادوارد بالمور
مترجم (ها)
الهام شریف
موضوع کتاب
تحول
قطع
رقعی
صفحات
236
تاریخ چاپ
سال 1401
نوبت چاپ
چاپ اول
سال چاپ اول
1401
نظرات
بدون نظر
خوانندگان این کتاب، به شما کتب زیر را پیشنهاد می‌کنند:
درد همیشه راه را نشان می دهد درد همیشه راه را نشان می دهد
New
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
53,910 تومان 59,900 تومان
‎−10%
هنر این نیست که خوب صحبت کنی، هنر واقعی شنونده ی خوب بودن است. چون کسانیکه خوب و تاثیر گذار صحبت می کنند همیشه همان هایی هستند که میتوانند شنونده ی خوبی باشند.  انسان امروزه از هر جهت در شتابزدگی و عجله به سر می برد،...
دوست داشتن
16 محصول دیگر در این دسته‌بندی:
بعد دیگر وجود بعد دیگر وجود
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
80,910 تومان 89,900 تومان
‎−10%
کتاب دو بخش دارد. بخش اول، روش‌های برقراری ارتباط با بعد دیگر وجود و بخش دوم، نحوه‌ی کمک گرفتن از بعد دیگر وجود در زمینه‌های سلامتی، موفقیت شغلی، رشد و تحول شخصیت و ... را آموزش می‌دهد.
دوست داشتن
پنج قطعه اصلی از پازل زندگی پنج قطعه اصلی از پازل زندگی
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
ناموجودSold out
26,910 تومان 29,900 تومان
‎−10%
کتاب حاضر حاوی جذاب ترین و حیرت انگیزترین آموزه های جیم ران است که به نوعی ماحصل اندیشه های او را در بر دارد و شامل نکاتی است که می تواند روی زندگی شخصی و شغلی هر کدام از ما تاثیر شگفت آور بگذارد. نکات کاربردی کتاب را...
دوست داشتن
مولوی چگونه مولوی شد مولوی چگونه مولوی شد
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
ناموجودSold out
17,010 تومان 18,900 تومان
‎−10%
اکنون یکی پیدا شده است و راز عسرت و اسارت انسان را برملا کرده است. به انسان می‌گوید که تو، قدر خود را نشناختی، از فزونی آمدی و خود را به کمیت‌ها فروختی. این نشانی که مولوی می‌دهد به یک‌باره آدمی را بیدار می‌کند که...
دوست داشتن
معادله جادویی معادله جادویی
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
46,710 تومان 51,900 تومان
‎−10%
ممکن است قفسه‌های کتابخانه شما آن‌قدر با کتاب‌های موفقیت و پیشرفت شخصی پر شده باشد که فرصت خواندن همه آن‌ها را نداشته باشید یا مرتب در انواع سخنرانی‌ها و همایش‌های «چگونه زندگی خود را تغییر دهید» شرکت می‌کنید، اما...
دوست داشتن
شکستن عادت های خود شکستن عادت های خود
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
ناموجودSold out
66,510 تومان 73,900 تومان
‎−10%
در این کتاب نه تنها به شما دانش لازم برای تغییر دادن هر  جنبه‌ای از زندگی‌تان آموزش داده می‌شود، بلکه گام به گام ابزارهایی در اختیارتان قرار داده می‌شود تا آنچه را می‌آموزید به کار بگیرید و تغییراتی محسوس و قابل...
دوست داشتن
دوستی صمیمانه با خدا دوستی صمیمانه با خدا
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
ناموجودSold out
2,160 تومان 2,400 تومان
‎−10%
دوستی صمیمانه با خدا، می‌تواند هر کی از ما را چنان متحول سازد که دیگر نیازی به هیچ دارویی برای شفای دل‌های خسته خود نداشته باشیم...
دوست داشتن
هنر خلاق اندیشیدن هنر خلاق اندیشیدن
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
98,910 تومان 109,900 تومان
‎−10%
راد جادکینز ابعاد متفاوت زندگی اندیشمندان خلاق را در طول تاریخ بررسی کرده است. او از بیانیه دادا تا اقتصاددانان برنده جایزه نوبل و از استودیوی اندی وارهول تا میز کار اینشتین را با نگاهی دقیق کاوش کرده است و نتایج عجیب...
دوست داشتن
زندگی سفری زیبا و تامل برانگیز زندگی سفری زیبا و تامل برانگیز
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
12,510 تومان 13,900 تومان
‎−10%
کتاب «زندگی، سفری زیبا و تامل‌برانگیز» نوشته‌ی «لوییز ال. هی» و ترجمه‌ی «فاطمه باغستانی» است. این کتاب در 8 فصل با عنوان‌های «مسائل مربوط به دوران کودکی و پیامدهای آن در بزرگسالی»، «زنان خردمند»، «بدن سالم، سیاره...
دوست داشتن
انسان شفابخش انسان شفابخش
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
134,910 تومان 149,900 تومان
‎−10%
کتاب انسان شفابخش اثری دیگر از خوزه سیلوا است که به شکلی کامل به آموزش گام‌به‌گام شفابخشی با متد سیلوا می‌پردازد و همراه با cd آلفا است...
دوست داشتن
ندای درون ندای درون
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
89,910 تومان 99,900 تومان
‎−10%
وین دایر می‌گوید، این کتاب خصوصی‌ترین کتابی است که در طی 35 سال نویسنده‌گی‌ام نوشته‌ام. از شما می‌خواهم به ندای درونی خود توجه کنید و سعادت نابی را احساس کنید که در انتظار شماست. این سعادت زمانی نصیبتان می‌شود که...
دوست داشتن
رهسپاری رهسپاری
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
ناموجودSold out
15,210 تومان 16,900 تومان
‎−10%
رهسپاری در حقیقت، فراخوانی برای پی بردن به فرآیند حرکت کردن از یک زندگی بی‌معنا و بی‌هدف و رهسپار شدن به سوی یک زندگی سرشار از معنا و هدف است. همه ما انسان‌ها در طی این سفر باشکوه باید تغییرها یا دگرگونی‌هایی را پشت...
دوست داشتن
شخصیت شما همیشگی نیست شخصیت شما همیشگی نیست
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
47,610 تومان 52,900 تومان
‎−10%
شخصیتتان را از نو بسازید. راهنمایی برای از بین بردن باورهای محدود کننده و چگونگی آفرینش سرنوشتی تازه. دکتر بنجامین هاردی، روان‌شناس و نیوسنده کتاب‌های پرفروش، در این اثر جدید باورهای نادرست درباره شخصیت که مانع...
دوست داشتن

فهرست

کد QR

تنظیمات

اشتراک گذاری

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم