درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر پایه یوگا و ذهن آگاهی

این کتاب با استفاده از اصول شفقت و یوگا دیدگاه روشنی درمورد درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) ارائه می‌دهد. این تمرین‌ها هم‌زمان ساده و قدرتمند هستند و به شما امکان می‌دهند با تجربه‌های مراجع ارتباطی عمیق برقرار کنید. این کتاب خلاصۀ آن چیزی است که تمرین تجربی می‌نامیم.»

ادامه مطلبShow less
399,900 تومان
ضمانت سلامت

تمام کتاب‌های انتشارات نسل نواندیش با کیفیت بالا تولید می‌شود و در بسته‌بندی مقوایی در میان حباب پلاستیکی ارسال می‌شود تا هیچ‌نوع آسیبی به محصول نرسد. در صورتی که کتاب تهیه شده توسط شما از وبسایت یا کتاب‌فروشی‌های سراسر کشور دچار مشکل صفحه‌آرایی هستند لطفا جهت تعویض با شماره ۰۲۱۸۸۹۴۲۲۴۷ تماس بگیرید.

مرجع:
20218
دوست داشتن2
اضافه به مقایسه0
افزودن به فهرست علاقه‌مندی‌ها
پیشنهاد کتاب‌های مشابه:
موردی یافت نشد
توضیحات

«خواه یک متخصص سلامت روان باشید خواه یک یوگی حرفه‌ای، پذیرش و تعهد درمانی مبتنی بر یوگا، ترکیبی متعادل از خرد و ابزارهای ارزشمند، از هر دوی این‌هاست. ]این کتاب [ارزشمند به‌عنوان یک راهنمای عملی در تمرین‌های حرفه‌ای یا برنامه‌های آموزشی دائمی است که درعین‌حال به‌عنوان راهنمای گام‌به‌گام نیز برای استفادۀ هر فرد، به همان اندازه قابل‌دسترس و ملموس است.»

سخن مترجمان

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در دهه 1980 توسط استیون هایز در دانشگاه نوادا مطرح شد. این درمان یکی از درمان‌های موج سوم است. در نسل اول، رویکردهای رفتاری در تقابل با رویکرد روان‌تحلیل‌گری مطرح شد؛ نسل دوم بر نقش باورها، شناخت و نظام پردازش اطلاعات تاکید داشت و بالاخره، درمان‌های موج سوم تحت عنوان کلی «مدل‌های مبتنی بر ذهن‌آگاهی و پذیرش» مطرح شدند. هدف در ACT ایجاد تغییر مستقیم در مراجع نیست، بلکه کمک به مراجع است تا بتواند به روش‌های متفاوتی با افکار، احساسات، خاطره‌ها و تجربه‌های خود ارتباط برقرار کند و قادر باشد تا به طور کامل با یک زندگی معنادار و مبتنی بر ارزش درگیر شود. ریشۀ اصلی رنج بشر و کارکرد ناسازگارانۀ آدمی، عدم انعطاف‌ناپذیری روان‌شناختی است. هدف ACT، افزایش انعطاف‌پذیری روان‌شناختی در زمینه‌هایی است که فرد را از زندگی در راستای ارزش‌های خود باز می‌دارد. این انعطاف‌پذیری روان‌شناختی در ACT  از طریق شش فرایند پذیرش، گسلش، خود به‌عنوان زمینه، در زمان حال بودن، ارزش‌ها و عمل متعهدانه ایجاد می‌شود. راهبردهای مورد استفاده درACT، استعاره‌ای هستند. استفاده از استعاره‌ها، فهم فرایندهای شش‌گانۀ ACT را در مراجع، تسهیل می‌کند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در افسردگی، کاهش وزن، درد مزمن، اختلال اضطرابی و وسواس موثر بوده و یکی از درمان‌های نوین شناخته شده در حال حاضر است.

اکت در شکل نوین آن، همانند بسیاری از رویکردهای روان‌شناسی شناختی، متأثر از بافت و زمینه است درواقع بافت، مبحثی بود که روا‌ن‌شناسان شناخت‌گرا را از رفتارگرایان متمایز کرد و همین مبحث بافت، از ویژگی‌های منحصربه‌فرد درمان‌های موج سوم است. با توجه به این ویژگی و تاثیرپذیری ACT از عناصر بافت و زمینه، ACT در فرهنگ‌های گوناگون با تأثر از آن فرهنگ، شکل‌های نوینی به خود گرفته است. اثر حاضر، نمونه‌ای از تاثیرپذیری ACT به‌عنوان یک روش مداخله‌ای درمان، از بودیسم و یوگاست. با توجه به غنای فرهنگ و تمدن ایرانی، امید داریم با بهره‌مندی از پژوهش‌های بومی و به همت پژوهشگران داخلی و یافته‌های نوین، ACT مبتنی‌بر فرهنگ ایرانی را معرفی کنیم و بتوانیم عنوان I-ACT (Iranian ACT) را بدان اختصاص دهیم.

سال‌هاست که یوگا به‌عنوان یک رشتۀ ورزشی وارد ایران شده و در سطح گسترده‌ای آموزش داده می‌شود. اکنون تقریباً نمی‌توان فردی را پیدا کرد که واژۀ یوگا را نشنیده باشد، و اکثر افراد، حداقل چند جلسه‌ای در کلاس‌های یوگا حضور داشته‌اند. بازخورد افراد درمورد یوگا در دو دستۀ کلی می‌گنجد: عده‌ای از افراد آن ‌را تمرین‌های سختی می‌یابند که نیاز به انعطاف بدنی بسیار دارد، لذا پس از چند جلسه انجام یوگا، آن‌ را رها می‌کنند. عده‌ای نیز بالعکس، به دید مناسبات معنوی به آن نگاه می‌کنند و از آنجایی که قصدشان مثلاً کاهش وزن است، ادامه نمی‌دهند. در این بین افرادی هم هستند که شنیده‌اند یوگا برای «آرامش اعصاب» مفید است، اما حضور در کلاس‌های یوگا را چندان آرامش‌بخش نیافته‌اند و گاهی حتی بر اضطراب آن‌ها افزوده شده، زیرا خود را در شرایطی یافته‌اند که ناتوان در انجام حرکت‌ها، تمام مدت کلاس در حال فشار آوردن به خود و مقایسۀ توانایی‌شان با دیگران هستند.

به راستی یوگا چیست، چگونه انجام می‌شود و چه کمکی به انسان می‌کند؟ صادقانه باید گفت که پاسخ به این پرسش آن‌قدر مفصل است که در این مقدمه نمی‌گنجد. لیکن در چند جمله می‌توان توضیح داد که یوگا، نه تمرین‌های نمایشی و سخت است، نه مناسبات آیینی، نه ورزش محض و نه مراقبۀ محض. یوگا یک سبک زندگی است و عبارتست از حضور فعال، با گشودگی و پذیرش در هر لحظه از زمان، مشاهدۀ محتوای ذهن و آنچه در لحظۀ حال در آن جاریست. با این تعریف، لحظه‌ای که شما از مشاهدۀ یک غروب زیبا لذت می‌برید و در ذهنتان هیچ ارزیابی، قضاوت و تحلیلی برای آن ارائه نمی‌دهید، همان لحظه، هر چند کوتاه، یوگا انجام داده‌اید. با این تفاضیل می‌بینیم که کژفهمی‌ها در حیطۀ یوگا سبب شده که افراد نتوانند از مزیت‌های حقیقی آن بهره‌مند شوند. به‌همین‌ترتیب از ذهن‌آگاهی نیز برداشت‌های اشتباه می‌شود. عده‌ای به محض اینکه متوجه می‌شوند پروتکل‌های درمانی اکت مبتنی بر تمرین‌های ذهن‌آگاهی است، آن را رها می‌کنند زیرا نوعی حس بی‌اعتمادی به آن پیدا می‌کنند و فکر می‌کنند درمان از این طریق، سودمند نخواهد بود یا جدی نیست.

 مای‌اکت یا درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر پایه یوگا و ذهن‌آگاهی جایی است که در آن، یک به علاوۀ یک، دو نمی‌شود! این پروتکل درمانی، اگرچه تلفیقی از اکت و آموزه‌های یوگاست، لیکن این مجموعه چیزی فراتر از اجزای تشکیل‌دهندۀ خود، یعنی اکت محض و یوگای محض است. مای‌اکت بنای درمان اکت را بر شالودۀ مفاهیم فلسفی یوگا بنا می‌کند، شالوده‌ای محکم با ریشه‌هایی به عمق تاریخ 2400 سالۀ یوگا، یعنی زمانی که اولین متون مربوط به یوگا نگاشته شده است. مای‌اکت، نظریۀ چهارچوب رابطه‌ای اکت را با مفهوم سادهانا در فلسفۀ یوگا پیوند می‌دهد و درمان‌جو را دعوت می‌کند به گسلش از سلطۀ ذهن. از طرف دیگر، در مای‌اکت،مفهوم زمینه‌گرایی کارکردیِ اکت، با فلسفۀ تانتریک (به معنی سیستم یا چهارچوبی در هم تنیده شده که عملکردی خاص دارد) می‌آمیزد تا با یادآوری در هم تنیدگی نیک و بد، زشت و زیبا، خیر و شر و غم و شادی در زندگی بشر، او را به پذیرش مسئولانۀ تمام محتوای ذهنی خود و عمل متعهدانه در جهت ارزش‌های زندگی دعوت کند.

علاوه‌براین دو ستون اصلی اکت که عبارت است از تلفیق نظریۀ چهارچوب رابطه‌ای و مفهوم سادهانا و تلفیق زمینه‌گرایی کارکردی و فلسفۀ تانتریک، بنای پروتکل هشت هفته‌ای اکت را دیگر مفاهیم فلسفۀ یوگا شکل می‌دهند. هر جلسه از پروتکل هشت جلسه‌ای مای‌اکت، یک یا چند مؤلفه‌ از مؤلفه‌های شش‌گانۀ اکت (پذیرش، گسلش، خود به‌عنوان زمینه، در زمان حال بودن، ارزش‌ها و عمل متعهدانه) را در قالب یکی از مفاهیم عمیق فلسفۀ یوگا (دهارانا، سامسکارا، دیانا، کارما، سواروپا، ویپاسانا، کارونا، و سامادی) مطرح می‌کند و از طریق تمرین‌های برنامه‌ریزی شده که عبارتند از مراقبه، آساناهای یوگا (تمرین‌های بدنی یوگا)، تکنیک‌های تنفسی و کار گروهی، مفاهیم اکت را به شکل عملی به مراجع، می‌آموزد. علاوه‌براین تمرین‌ها که متناسب با شرایط گروه‌درمانی یا فردی برنامه‌ریزی شده‌اند، تمرین‌های خانگی نیز برای هر جلسه در نظر گرفته شده که هدف از آن‌ها، ارتقاء سلامت کلی فردی، از جمله بهبود عادت‌های خوردن، خوابیدن، تحرک و روابط بین فردی است.

کتابی که در دست دارید نوشتۀ تیموتی گوردون، جسیکا بروشوک، و استیو فِرِل است. تیموتی گوردون، کارشناس ارشد مددکاری اجتماعی، یک مددکار اجتماعی در کانادا و درمانگر درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) شناخته‌شدۀ بین‌المللی است. او در درمان اختلال‌های مربوط به وابستگی و سانحه تخصص دارد. جسیکا بوروشوک، دکترای روان‌شناسی بالینی، یک روان‌شناس بالینی متخصص در اختلال‌های مربوط به سلامت، ازجمله چاقی، درد مزمن و کنار آمدن با بیماری‌های مزمن پزشکی است. استیو فرل، مربی بین‌المللی اتحادیۀ یوگای امریکا است. او یوگا آیورودا، آناتومی، بیومکانیک، مراقبه و ذهن‌آگاهی را در سراسر کانادا آموزش می‌دهد. استیو بیش از یک دهه است که در حال مطالعه و تمرین یوگا و مراقبه است.

مطالب این کتاب در سه بخش سازمان یافته است. فصل یک توضیحاتی در مورد رنج بشر ارائه می‌دهد، به دنبال فصل یک، بخش یک آورده شده که خود شامل دو فصل است: فصل دو که تدوین نقشۀ زندگی را مطابق با ماتریس اکتِ کِوین پالک توضیح می‌دهد، و فصل سه که اطلاعاتی برای مربیان یوگا در بر دارد. در بخش دو هشت جلسۀ پروتکل درمانی اکت به همراه تمامی تمرین‌ها و کاربرگ‌ها ارائه شده است؛ و بالاخره بخش سه شامل فصل چهار در مورد ادغام مای‌اکت در جلسه‌های درمان فردی، و فصل پنج در مورد بایدها و نبایدهای مای‌اکت و ملاحظه‌های عملی برای کسانی است که متخصص بهداشت روان نیستند.

کتاب حاضر، کتابی نیست که یک بار خوانده و در قفسه گذاشته شود. این کتاب را می‌بایست «تمرین» کرد. چه تسهیل‌گر یا درمانگر اکت باشید چه مربی یوگا، انجام تمرین‌های این کتاب برای خودتان، همگام با مراجعانتان، به درک بهتر مفاهیم کمک می‌کند. در انتها، توصیه می‌شود که حتما فصل‌های پایانی که مربوط به ملاحظه‌های عملی اجرای این پروتکل است را با دقت مطالعه کنید تا در اجرای آن دچار سوگیری و خطا نشوید. هرگز فراموش نکنید یکی از بزرگترین هدف‌های این کتاب، این پروتکل و تمامِ دیگر پروتکل‌های درمانی اکت، افزایش انعطاف‌پذیری روان‌شناختی است؛ بنابراین، هرجا که مناسب دیدید، تمرین‌ها را متناسب با شرایط خودتان و مراجعتان در آن لحظۀ خاص، متعهدانه و خلاقانه و در جهت ارزش‌ها اصلاح کنید یا تغییر دهید، اما از چهارچوب اصلی مفاهیم خارج نشوید.

ادامه مطلبShow less
شناسنامه
20218

مشخصات

کد کتاب
20218
شابک
978-622-220-732-8
نام کتاب
درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر پایه یوگا و ذهن آگاهی
نویسنده (ها)
گوردون تیموتی
مترجم (ها)
دکتر حسین زارع و مینا بختیاری
موضوع کتاب
یادگیری و تربیتی
قطع
وزیری
صفحات
400
تاریخ چاپ
1400
نوبت چاپ
چاپ اول
نظرات
بدون نظر
مشتریانی که این محصول را تهیه کرده‌اند، این موارد را نیز خریداری نموده‌اند:
379,900 تومان
این کتاب از همه روش‎هایی که تابه‎حال به کار گرفته‎اید، متفاوت است. این کتاب به شما ذهن‎آگاهی را پیشنهاد می‎کند. منظور از ذهن‎آگاهی روشی هنرمندانه است که پشتوانه‎ای علمی دارد و می‎توان گفت یک روند روان‌شناسی خاص...
دوست داشتن
369,900 تومان
نمی‌دانم اگر سراسر روز به‌جای اینکه خودمان را تحقیر کنیم و با افکار منفی سروکله بزنیم، چه اتفاقی می‌افتاد اگر تمام مدت فکر می‌کردیم من یک شاهکارم. من به‌طرزی شگفت‌آور خلق شدم. من با استعدادم. من اصیل هستم. تمام...
دوست داشتن
خودتان را برند کنید خودتان را برند کنید
دوست داشتن
349,900 تومان
اما برند شما چیست؟ جان پرکیس و دیوید رویستون لی معتقدند هر شخص دارای برندی مخصوص به خود است. در واقع برند شما چیزیست که مردم در نبودتان می‌گویند. وقتی کسی که خوب شما را می‌شناسد، از شما تعریف می‌کند، چه چیز می‌گوید؟...
دوست داشتن
توان درونی تان را کشف کنید توان درونی تان را کشف کنید
دوست داشتن
419,900 تومان
برای بسیاری از مردم این پرسش پیش می‌آید که استعداد یا توان درونی واقعاْ یعنی چه و به‌ویژه چگونه آن را می توان کشف و استفاده کرد. کتاب توان درونی تان را کشف کنید ابزاری است که به شما کمک می‌کند توان درونی‌تان را پیدا و...
دوست داشتن
359,900 تومان
آموزگاران راز در این مجموعه آموزش می‌دهند که: قانون جذب به راستی چیست و چگونه عمل می‌کند، چگونه می‌توان با استفاده‌ی صیحیح از قانون جذب، شرایط نامطلوب را به شرایط مطلوب تبدیل کرد و ...
دوست داشتن
379,900 تومان
بـازیها، تـو را از خداوندگاری انسانیت پایین میكشند و ذهنت را به صحنهای پر از جنـگ و سـتیز تبدیل خواهند كرد كه بعید میدانم جان سالم به در ببری؛ كوبه های وحشتناكی بـر سر صمیمیت و روابط دوستانه خواهد خورد. 
دوست داشتن
تاملی بر افکار استیو جابز تاملی بر افکار استیو جابز
دوست داشتن
319,900 تومان
«این کتاب، بسیار جذاب و جالب توجه است و نگاهی اجمالی به انگیزه‌های مردی دارد که شرکت را به گونه‌ای رهبری کرد که هیچ مدیر ارشد اجرایی تا امروز موفق به انجام این کار نشده است.»
دوست داشتن
16 محصول دیگر در این دسته‌بندی:
هر چه هست بین دو گوش توست هر چه هست بین دو گوش توست
دوست داشتن
90,000 تومان
فکر منفی می‌گوید: راهی برای موفقیت وجود ندارد. افراد موفق می‌گویند: برای موفقیت هزاران راه وجود دارد. فکر منفی می‌گوید: زندگی من همین است که هست. افراد موفق می‌گویند: زندگی من شگفت‌انگیز است.
دوست داشتن
100 راز شاد زیستن 100 راز شاد زیستن
ناموجود
دوست داشتن
199,900 تومان
100 نكته‌ای كه در این كتاب در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار گرفته نتیجه‌ی تحقیقات دانشمندان و محققان است و به منظور دستیابی به زندگی شاد و لذت بردن از تمام لحظه‌های زندگی تنظیم شده است. هر یک از این توصیه‌ها با مثالی...
دوست داشتن
منیزیوم - فیلمنامه روانشناسی منیزیوم - فیلمنامه روانشناسی
دوست داشتن
149,900 تومان
دو جوان،‌حمیرا و عزیز در یک شرکت نیمه دولتی مشغول کار هستند. برادر عزیز عضو هیئت مدیره و از مدیران ارشد این شرکت و با ازدواج این دو جوان مخالف است. وی وقتی این دو جوان را به شکل تصادفی می‌بند بنای مخالفت می‌گذارد. اما...
دوست داشتن
همیشه راهی هست همیشه راهی هست
دوست داشتن
24,900 تومان
با استفاده از قدرت تجسمتان می‌توانید احساس شادی یا غم را به راحتی در خود به وجود آورید. دلیل اصلی اینکه ما در مواجهه با مشکل گیج‌ و مضطرب می‌شویم، این است که نیاموخته‌ایم چگونه این موقعیت‌های استرس‌زا و بحرانی زندگی...
دوست داشتن
زندگی بدون اضطراب زندگی بدون اضطراب
دوست داشتن
199,900 تومان
هیچ انسانی با مرگ طبیعی از دنیا نمی‌رود. همۀ انسان‌ها خودکشی می‌کنند! هر انسانی هرروز و گاه هر ساعت با دستانی لرزان، زهری کُشنده را درون رگ‌هایش تزریق می‌کند و هر شب کمی می‌میرد تا آنکه سرانجام قلب پریشانش از تپش...
دوست داشتن
499,900 تومان
همه چیزهایی که می‌خواهید و هماره رویایش را در سر داشته‌اید، پشت در بسته عزت‌نفس شما مانده است. انسان‌ها از ابتدا تلاش کرده‌اند قدرت شخصی خود را درک، تایید و تملک کنند. با وجود پیشرفت‌های فناوری، اجتماعی و سیاسی همچنان...
دوست داشتن
معجزه شادی معجزه شادی
ناموجود
دوست داشتن
6,900 تومان
درباره‌ی لحظه‌ای که شاد هستید چه می‌دانید؟ آیا به اندازه‌ی بیشتر مردم شاد هستید؟سلامتی چقدر برای شما شادی می‌آورد؟ آیا آن شادی پایدار را به همراه دارد؟ آیا با لبخندی روی صورت، می‌توانید به‌راستی خود را شاد کنید؟...
دوست داشتن
معادله خدا معادله خدا
ناموجود
دوست داشتن
269,900 تومان
  آیا ما در شرف حل معمای آفرینش با استفاده از «بزرگ‌ترین اشتباه» اینشتین هستیم؟ فرضیه «نسبیت» و «جهان در حال توسعه» یکی از هیجان انگیزترین داستانی‌های کشفیات که تا به حال گفته شده است ... «چکیده‌ای شگفت انگیز از علم...
دوست داشتن

فهرست

کد QR

تنظیمات

اشتراک گذاری

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم