فریبا جعفری: آیا آنچه را تصور می کنید، به دست می آورید؟

فریبا جعفری: آیا آنچه را تصور می کنید، به دست می آورید؟

تجسم خلاق با خیال‌بافی تفاوت دارد

بدون شک همه شنیده‌اید که می‌گویند آنچه را در ذهن مجسم کنید به‌دست خواهید آورد، اما متأسفانه در مورد تجسم، به‌قدری باورهای نادرست رواج یافته که اغلب افراد در استفاده از این ابزار کارآمد توفیقی کسب نمی‌کنند.

باید بار دیگر تأکید شود که تجسم خلاق می‌تواند در رسیدن به اهداف، نقشی بسیار مهم و حیاتی ایفا کند؛ به شرط آن‌که بتوانید از آن به‌درستی استفاده کنید. تحقیقات متعدد اثر مثبت تجسم خلاق را به اثبات می‌رسانند. امروزه در اغلب مسابقات ورزشی مهم به ورزشکاران آموزش داده می‌شود پیروزی را در ذهن خود مجسم کنند. تجسم خلاق در علم روان‌پزشکی نیز به کمک افراد آمده است. امروزه در مراکز درمان اعتیاد نیز از تجسم برای تغییر رفتار افراد استفاده می‌کنند و تجسم ابزاری کارآمد و مهم در قطع وابستگی به مواد مخدر به شمار می‌آید.

چگونه می‌توان از تجسم خلاق بهره برد؟

تجسم خلاق مؤثر کدام است؟ دریافتید که تجسم به نحوی بسیار مؤثری می‌تواند ما را در رسیدن به اهدافمان یاری کند، اما هرکس آینده را به گونه‌ی خاصی در ذهن مجسم می‌کند. چگونه می‌توانیم مطمئن باشیم که به‌راستی در حال تجسم خلاق هستیم یا فقط خیال‌بافی می‌کنیم؟

تجسم تنها درصورتی می‌تواند شما را به موفقیت نزدیک کند که به‌تمامی مغز را درگیر خود سازد و آن را وادارد مراحل رسیدن به اهداف را در ذهن بازسازی کند. بنابراین تصورات غیرواقعی از آینده که هیچ منطقی ندارد، سر سوزنی در رسیدن به اهداف مؤثر نخواهد بود.

خیال‌بافی با تجسم خلاق تفاوت دارد

درست است که در خیال‌بافی نیز آینده را به شکل مثبت و خوب تصور می‌کنید، اما در خیال‌بافی شما هیچ‌گونه تصور روشن و منطقی از آینده ندارید، موفقیت را در حالتی سراسر متفاوت با آنچه در واقعیت وجود دارد و باید باشد تصور می‌کنید و حتی ممکن است خود را در قالب فردی دیگر مجسم کنید. در خیال‌بافی شما بر موانع پیروز نمی‌شوید بلکه موانع را «حذف» می‌کنید و در چنین شرایطی، حس پیروزی در شما به‌وجود نخواهد آمد.

خیال‌بافی درست مانند دیدن یک فیلم سینمایی است که ذهن شما را به‌طور جدی درگیر نمی‌کند و هیچ انگیزه و شوقی در شما به‌وجود نخواهد آورد زیرا شما مطمئنید چنین رخدادی در عالم واقع تحقق نخواهد یافت. در خیال‌بافی شما یک بخش غیرفعال و جدا از تجسم خود هستید و تنها تصاویر زیبایی را خواهید دید که وقت شما را می‌گیرند اما هیچ کمکی در جهت موفقیت به شما نخواهند کرد.

تجسم خلاق چگونه در رسیدن به اهداف یاری‌تان می‌کند

در پژوهشی که در سال ۱۹۹۹ انجام شد، تأثیر تجسم خلاق در موفقیت به اثبات رسید. در این تحقیق، به دانش‌آموزان آموزش داده شد خود را در امتحانات موفق مجسم کنند.

دانش آموزانی که توانستند خود را در پشت‌سرگذاشتن مراحل امتحان، از شروع یادگیری تا پایان امتحانات، موفق مجسم کنند و در این تجسم، احساساتی چون شادی و رضایت را دخالت دادند، به نحوی خارق‌العاده در امتحانات موفق بودند.

محققان برای موفقیت دانش‌آموزان دو دلیل عمده برشمردند:

  • تجسم خلاق، افراد را در برنامه‌ریزی موفق می‌کند.

تجسم خلاق کمک می‌کند به تمام مراحل پیشرفت و موفقیت خود به‌طور کامل توجه کنید و هیچ نکته‌ای را از یاد نبرید. در تجسم خلاق تمامی پله‌هایی را که باید طی کنید تا به موفقیت دست یابید در ذهن مرور خواهید کرد.

  • با تجسم خلاق می‌توان اضطراب را از میان برداشت.

اگر در تجسم خلاق، احساساتی نظیر رضایت و شادی را در خود به‌وجود آورید، ترس و اضطراب را از میان برمی‌دارید.

چرا گاهی تجسم موفق نیست؟

یکی از دلایل مهم ناکامی شما در تجسم خلاق، برداشت نادرست از تجسم خلاق است. اغلب مردم تمایل دارند در ذهن خود همه‌چیز را راحت، عاری از مشکلات، و غیرواقعی مجسم کنند و آینده را طوری در ذهن طراحی کنند که در آن همه‌چیز به‌گونه‌ای غیرطبیعی و اغراق‌آمیز، راحت و بی‌دردسر است. چنین تجسمی از آینده هرگز به شما کمکی نخواهد کرد و حتی اگر سال‌ها چنین به تجسم آینده‌ی خود بپردازید، هرگز قدمی به‌سوی آینده‌ی موفق برنخواهید داشت.

تجسم خلاق، مجسم‌کردن خودتان در حال موفقیت و پیروزی است و پیروزی هرگز در شرایطی که همه‌چیز به‌طور غیرطبیعی آسان و راحت است مفهومی ندارد. تجسمی شما را در موفقیت یاری می‌کند که بتوانید خود را در حال دست‌وپنجه‌نرم‌کردن با مشکلات ببینید و با پیروزی بر آن‌ها طعم خوش موفقیت را بچشید.

بهتر است بدانید خیال‌پردازی به‌مراتب از نداشتن هیچ تصوری از آینده در ذهن بدتر است زیرا کارایی شما را در زندگی واقعی به میزان چشمگیر کاهش خواهد داد. در پی یکی از تحقیقاتی که به‌تازگی انجام شده، دانشمندان به این باور رسیده‌اند که صرف دیدن آینده‌ی همراه با موفقیت، بدون این‌که در به‌دست‌آوردن آن نقشی بازی کرده باشید، انگیزه‌ی فعالیت و پیروزی را تا حد بسیار کاهش خواهد داد.

بنابراین مراقب باشید که چه آرزویی می‌کنید و چگونه آن را در ذهن مجسم می‌کنید.

نویسنده: فریبا جعفری

نظرات بازدیدکنندگان