آیا جویدن آدامس می تواند باعث چروک شدن پوست چهره شود؟

آیا جویدن آدامس می تواند باعث چروک شدن پوست چهره شود؟

همه‌ی ما می‌دانیم انداختن آدامس‌های جویده‌شده بر سطح آسفالت و پیاده‌روها می‌تواند چه به روز چشم‌انداز و زیبایی شهرمان بیاورد؛ اما آیا تابه‌حال فكر كرده‌اید ممكن است آدامس اثر مخربی هم بر زیبایی چهره‌تان داشته باشد؟

بسیاری از جراحان پلاستیک و متخصصان زیبایی بر این باورند كه جویدن آدامس موجب فعالیت بیش از اندازه‌ی عضلات چهره خواهد شد. به‌دنبال افزایش فعالیت عضلات چهره، بافت حمایتی در داخل پوست تحلیل می‌رود، حجم عضلانی كاهش می‌یابد و قابلیت ارتجاعی پوست صدمه می‌بیند. در پی چنین عوارضی، چین و چروکها بر سطح پوست ظاهر خواهند شد.

البته ما در مورد افرادی كه گاهی به جویدن آدامس می‌پردازند صحبت نمی‌كنیم بلكه منظورمان كسانی هستند كه به جویدن آدامس علاقه‌ی فراوان دارند و كم‌وبیش هیچ‌وقت نمی‌توان آن‌ها را بدون آدامس دید.

درعین‌حال، متخصصان دیگری هم هستند كه نظری درست خلاف آنچه گفته شد دارند و اثر جویدن آدامس بر پوست را نه‌تنها مخرب نمی‌دانند بلكه معتقدند جویدن آدامس برای پوست مفید نیز هست. به‌عنوان مثال، یك متخصص بهداشت می‌گوید: «جویدن آدامس هر روز و به مدت پنج تا بیست دقیقه می‌تواند چین و چروك صورت را كاهش دهد.» این كارشناس دلیل این امر را این‌گونه توضیح می‌دهد: «جویدن آدامس گردش خون را در ناحیه‌ی سر و گردن تسریع می‌كند و همچنین میزان سوخت‌وساز را در بدن افزایش می‌دهد و هر دوی این پیامدها می‌توانند در كاهش چین و چروك صورت نقش داشته باشند.»

متخصصان علاوه بر مثبت‌دانستن اثر جویدن آدامس بر پوست معتقدند:

آدامس در بهداشت دهان و دندان نقش دارد: جویدن آدامس بدون قند، با افزایش میزان بزاق در دهان می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد. جویدن آدامس پلاکها را از میان برمی‌دارد و به تقویت مینای لثه كمك می‌كند.
آدامس استرس را تسكین می‌دهد: جویدن آدامس می‌تواند راهی برای آزادشدن انرژی و ازبین‌رفتن عصبانیت باشد.
آدامس به افراد كمك می‌كند متمركز بمانند: بسیاری از ورزشكاران و دانشجویان معتقدند جویدن آدامس كمك می‌كند بتوانند هوشیاری و تمركز خود را حفظ كنند. مطالعاتی كه در سال 2002 منتشر شد نشان می‌دهد شواهدی در دست است كه جویدن آدامس می‌تواند افراد را در یادگیری، حفظ و بازیابی اطلاعات كمك كند.
آدامس در كاهش وزن مؤثر است: جویدن آدامس می‌تواند یك جایگزین كم‌كالری برای خوردن تنقلات و هله‌هوله باشد و اشتهای شما را مهار كند و فرو بنشاند. بنا بر گزارش انجمن غذای امریكا كه در سال 2007 به چاپ رسید، جویدن آدامس قبل از میان‌وعده‌ی عصر می‌تواند به كاهش اشتها و مصرف كالری زیاد كمك كند.
پس چه باید كرد:

شاید بهتر باشد قضاوت را به زمانی موكول كنیم كه تحقیقات در این زمینه به یک جواب قطعی و مطمئن رسیده باشد. اما تا آن زمان، اگر به آدامس علاقه دارید، دست‌كم در حد اعتدال آدامس بجوید.

نظرات بازدیدکنندگان