مدیریت هزینه های شخصی (قسمت اول: شناخت مفاهیم ناخن خشکی یا ولخرجی)

مدیریت هزینه های شخصی (قسمت اول: شناخت مفاهیم ناخن خشکی یا ولخرجی)

قسمت اول

ریشه ناخن‌خشکی یا ولخرجی چیست؟

خرج کردن پول برخی از افراد را مضطرب می‌‌کند، در حالیکه مشکل گروهی دیگر این است که چطور پول‌های‌شان را نگهدارند و با ولخرجی آن را به هدر ندهند.
به گزارش لایو ساینس یک بررسی دال بر این است که رنج روانی هنگام خرج کردن پول ممکن است باعث شود ناخن‌خشک‌ها دودستی به پول‌های‌شان بچسبند، در حالیکه ولخرج‌ها هنگام خرج کردن پول ناراحتی حس نمی‌کنند، بنابراین بیش از حدی که باید خرج می‌کنند.

در ویترین فروشگاه یکی از زیباترین کفش‌های زیبا جلوه می‌کند. برخی از افراد علیرغم اینکه توان خرید آن را دارند، پس از نگاه کردن به ویترین می‌گذرند و برخی دیگر گرچه خرید این کفش؛ تعادل مالی زندگی‌شان را به هم می‌زند، در رفتن به درون فروشگاه و خریدن آن تردید نمی‌کنند.

همه ما برای تهیه ضروریات زندگی‌مان برای مثال خورد و خوراک یا اجاره خانه پول خرج می‌کنیم. گاه‌گاهی هم ممکن است برای عادات ناسالم یا تفریحات ولخرجی کنیم. اما در دو قطب مخالف انسان‌های عادی، ناخن‌خشک‌ها- آنهایی که حتی برای تهیه کردن چیزهایی که واقعا لازم دارند زورشان می‌آید پول خرج کنند و ولخرج‌ها- انهایی که نمی‌توانند جلوی خود را در خرج کردن پول برای چیزهای غیرضروری بگیرند- قرار می‌گیرند.

جرج لوونستین، استاد اقتصاد و روانشناسی در دانشگاه کارنگی ملون می‌گوید: "ناخن‌خشک‌ها کمتر از حدی که باید خرج می‌کنند. آنها می‌دانند که برای رفاه‌شان باید بیشتر خرج کنند. ولخرج‌ها در قطب مخالف قرار می‌گیرند. آنها بیش از حدی که بر حسب تعریف خودشان باید خرج کنند، خرج می‌کنند."

بررسی‌ها نشاندهنده منشا احتمالی مغزی به عنوان علت ولخرجی یا ناخن‌خشکی افراد است. درک اینکه چرا افرادی بیش از حد یا خیلی کم خرج می‌کنند، ممکن است به شناخت راه‌هایی کمک کند که این افراد را از این رفتارهای افراطی یا تفریطی خلاص شوند.
‌ ‌
ارزیابی ولخرجی و ناخن‌خشکی

لوونستین و همکارانش برای تعیین کردن اینکه چه درصدی از افراد را می‌توان در رده ناخن‌خشک یا ولخرج قرار داد، بیش از 13000 نفر را از سال 2004 مورد بررسی قرار دادند. این افراد چگونگی دورشدن‌شان از عادات خرج کردن مطلوب به سوی ناخن‌خشکی یا ولخرجی را گزارش می‌کردند.

این پژوهشگران در سال 2008 گزارش کردند که 3248 نفر از افراد مورد بررسی را می‌توان در رده ناخن‌خشک‌ها و 2046 نفر را در رده ولخرج‌ها قرار داد، به عبارت دیگر به ترتیب به ترتیب 25 درصد و 16 درصد از عموم مردم را می‌توان ناخن‌خشک و ولخرج به حساب آورد.

یافته‌های این پژوهشگران نشان داد که مردان با احتمال سه برابر بیشتر نسبت به زنان ممکن بود ناخن‌خشک باشند.

همانطوری که انتظار می‌رفت ولخرج‌هایی که از کارت اعتباری استفاده می‌کنند، با احتمال سه برابر بیشتر از ناخن‌خشک‌هایی که از این کارت‌ها استفاده می‌کنند، ممکن است بدهی بالا بیاورند.

یک یافته جالب دیگر این بود که میزان‌ درآمد، میان این دو گروه فرق چندانی نداشت، بنابراین می‌توان گفت ولخرجی یا ناخن خشکی به میزان پولی فرد در اختیار دارد، مربوط نیست، بلکه به رفتار ذاتی فرد در این باره مربوط است.

نظرات بازدیدکنندگان