مدیریت هزینه های شخصی (قسمت اول: پول نقد یا کارت اعتباری)

مدیریت هزینه های شخصی (قسمت اول: پول نقد یا کارت اعتباری)

ادامه قسمت اول

پول و مغز

لوونستین برای اینکه بفهمند هنگامی که تصمیم‌گیری برای خرج کردن در مغز جه رخ می‌دهد از MRI کارکردی (fMRI) استفاده کردند. این تکنیک اسکن کردن مغز می‌تواند جریان خون به بخش‌هایی از مغز را که هنگام انجام کاری فعال می‌شوند، اندازه‌گیری کند.

هنگامی که افراد مورد آزمایش به یک کالای مطلوب، مثلا یک تکه شکلات نگاه می‌کردند، مغزهای‌شان نسبت به زمانی که برچسب قیمت این کالا را می‌دیدند، واکنش کاملا متفاوتی نشان می‌داد.

لوونستین می‌گوید: "ما اول کالا را به فرد مورد آزمایش نشان می‌دادیم ،اگر آنها این کالا را دوست داشتند، مراکز پاداش (احساس لذت) در مغزشان فعال می‌شد. اما هنگامی قیمت کالا را می‌دیدند نواحی مربوط به درد و بیزاری فعال می‌شدند."

مرکز اصلی پاداش که در این افراد فعال می‌شد، "هسته آکومبنس" بود، که نقشی کلیدی در اعمال لذتبخش دارد. منطقه اختصاصی مربوط به درد و بیزاری در "اینسولا"ی مغز قرار دارد و از جمله هنگام استشمام بوهای بد یا تجربه طرد اجتماعی فعال می‌شود.

به نظر پژوهشگران در برخی از افراد این ناراحتی ذهنی به حدی قوی است که بر تصمیم‌گیری عقلانی غلبه می‌کند؛ این افراد ناخن‌خشک‌ها هستند، و نمی‌تواند برای خریدن چیزی که می‌دانند آن را لازم دارند، پول خرج کنند.

در مقابل در مغز یک فرد ولخرج، بر خلاف افراد دیگر، با ولخرجی کردن این مراکز مربوط به درد و ناراحتی چندان فعال نمی‌شود.

پول نقد در مقابل کارت اعتباری

اسکات ریک، استاد بازاریابی در دانشکده تجارت راس در دانشگاه میشیگان و یکی از همکاران لوونستین در این پژوهش می‌گیود عادت خرج کردن با پول نقد یا کارت اعتباری نیز دریچه‌ای به بررسی روانشناختی ناخن‌خشکی و ولخرجی باز می‌کند.

در افراد ولخرج از لحاظ خرج کردن پول نقد، تفاوت قابل‌‌ملاحظه‌ای با همردیفان ناخن‌خشک‌شان وجود دارد، به خصوص هنگامی که مسئله خرید کالاهای غیرضروری و به اصطلاح "زیادی" مطرح است، اما هنگامی که استفاده از کارت اعتباری مطرح است، این تفاوت کاهش پیدا می‌کند.

ریک می‌گوید: "بسیاری از تحقیقات از جمله بررسی ما بیانگر آن است که استفاده از کارت اعتباری برای خرید کمتر باعث ناراحتی فرد می‌شود. بنابراین در ناخن‌خشک‌ها خرید نکردن با پول نقد ممکن است عادات آنها را تعدیل کنند. اما در مورد ولخرج‌ها میانگین خرج کردن تغییری نمی‌کند، زیرا آنها احساس یکسانی نسبت به پول نقد یا کارت اعتباری دارند."

لوونستین و ریک با توجه به یافته‌های‌شان می‌گویند مقتصد بودن با ناخن‌خشک بودن یکسان نیست. افراد مقتصد از اینکه پول‌های‌شان جمع می‌شوند احساس لذت می‌کنند. لوونستین می‌گوید: "یک فرد ناخن‌خشک از خرج کردن احساس ناراحتی می‌کند و برای یک فرد مقتصد افزایش ثروت لذتبخش است."

نظرات بازدیدکنندگان