معرفی کتاب گریفین

معرفی کتاب گریفین

تو می توانی گریفینِ بعدی باشی.

این کتاب یک رمان نیست بلکه روایتی از سفر قهرمانی یک مورچة جوان برای رسیدن به خودشناسی است که در آن از مفاهیم یونگ ، اینیاگرام، نماد شناسی و علوم متافیزیک استفاده شده است.

«گر به خود آیی به خدایی رسی» گریفین با درگیر شدن با چرایی های زندگی اش تلاش می کند که به خود آید. او زمانی که با واقعیت مواجه می شود شبیه دیگران به سادگی از کنارش عبور نمی کند و تلاش های نمی کند خودش را با باورهای کهنه اش که با واقعیت همخوانی ندارد فریب دهد پس راهش را جدا می کند.

وقتی فصول «من کیستم و سردرگمی در گفت و گو با خود» را می نوشتم احساس می کردم ساموئل بکت با من صحبت می کند و راهنمایی ام می کند. به من یاد داد تا با الهام از کتابش «متن هایی برای هیچ» در هم فرو ریختن مورچه را به تصویر بکشم. جملات کوتاه، شلخته و حتی منفی. دوستان نزدیکم می گفتند این کار را نکن چون دیگران کتابت را با صفحات ابتدایی آن قضاوت می کنند اما من باید طبق رسالتم عمل می کردم و سردرگمی فردی که برای خودشناسی اقدام می کند را به تصویر می کشیدم. پس این ریسک را با کمال میل به جان خریدم که قضاوت ها درمورد کتابم براساس صفحات ابتدایی آن باشد اما مطمئن هستم گریفین از این عمل من راضی است. از شما مخاطبین ارجمند درخواست دارم با گم گشتگی گریفین در فصول ابتدایی کتاب شریک شوید و گریفین را تا رسیدن به هدفش همراهی کنید.

تهیه کتاب از سایت انتشارات نسل نواندیش

چرا گریفین؟ چرا مورچه پیر؟ چرا فیدو ؟ چرا درخت دانا؟

گریفین یا شیردال یکی از موجودات اساطیری در ایران باستان است که تنه شیر و بال های عقاب را دارد. در مجسمه های تخت جمشید هم تصویر گریفین به وضوح دیده می شود. گریفین حاکم زمین و فرمانروای آسمان است. گریفین مظهر شجاعت است و من به این دلیل از این اسم استفاده کردم که شخصی که تلاش می کند تا خودش را بشناسد آنقدر شجاع بوده که قدم در این مسیر ناشناخته گذاشته یا اگر هم نبوده در پایان شجاع شده. رو به رو شدن با خودِ واقعی شهامتی می طلبد که فقط در قلب ها بزرگ یافت می شود.

مورچه پیر از اینجا شکل گرفت که دوستم اتفاقی را برایم روایت کرد که چراغ ذهنم را روشن کرد گرچه قلبم را آزرد. جریان از این قرار بود که فردی که رییس بخش مهمی در شرکت نفت بود زمانی که راس امور بود به هر ارگانی که می رفت با عزت و احترام و با تا زمین خم شدن بکارش انجام می شد اما وقتی بازنشسته شد و از مسند قدرت کنار رفت در همان اداره ای که در گذشته با تملق تمام به پایش می پیچیدند این بار با بی اعتنایی با او رفتار کردند. در واقع احترام آن ها برای خود آن شخص نبود بلکه برای نقش ریاست او بود. احساس مورچه پیر و این رییس سابق بعد از سال ها کار و تلاش و مهم دیدن خود سرخوردگی و تباه دیدن عمر بود. احترام به جایگاه ها این روزها بسیار آشناست. بد نیست از خودمان بپرسیم در این جایگاهی که اکنون هستیم به خاطر خودمان به ما احترام می گذارند یا صندلی مان؟

فیدو به معنای وفاداری، دوست و همراه است. فیدو با گریفین همراه می شود و دوست او می شود و در آخر از جانش مایه می گذارد تا وفاداری خود به گریفین را نشان دهد. داستان زیر هم در انتخاب اسم فیدو  بی تاثیر نبود.

 فیدو یک سگ خیابانی ایتالیایی بود .در جریان جنگ جهانی دوم، در تاریخ ۳۰ دسامبر ۱۹۴۳، شهرستان بورگو سن لورنتسو، توسط نیروهای متفقین بمباران شد. در هنگام این حمله هوایی بسیاری از کارخانه ها مورد اصابت قرار گرفتند و بسیاری از کارگران جان خود را از دست دادند. آنروز بعد ازظهر، فیدو مانند روزهای دیگر، در ایستگاه اتوبوس منتظر بازگشت صاحبش بود و چون نیامد تنها به خانه برگشت. از آنروز به مدت ۱۴ سال (بیش از ۵۰۰۰ بار) فیدو هر روز به ایستگاه اتوبوس می‌رفت منتظر می‌ماند و خرناس می‌کشید و منتظر بازگشت صاحبش که کشته شده بود، شد. تا اینکه خودش هم مرد.

چرا درخت دانا بلوط است؟

درخت بلوط نماد دانایی است و جزو هفت درخت مقدس است . شکل مخروطی خاص آن در مجسمه های مصر باستان و همچنین تخت جمشید دیده شده است. حتی غده اپی فیز که در مغز ماست و در کسانی که با ادراک و شهود بالاتری رسیده اند فعالیت خاصی از خودش نشان می دهد بافتی مخروطی شکل دارد . گریفین از طریق درخت دانا با ادراک بالاتر ارتباط برقرار می کند و هدایت می شود.

شخصیت شناسی کاراکترها

برای پرورش شخصیت ها از شخصیت شناسی اینیاگرام استفاده کردم و به هرکدام ویژگی های مربوط به همان تیپ شخصیتی را سعی کردم که نسبت بدهم. گریفین مورچه ای تیپ 7 که در نگاه اول ساده لوح و شاد و بیخیال به نظر می رسد اما قدرت تحلیل بالایی دارد و خودش را به سوالاتش قلاب می کند و به ندای دلش گوش می دهد. فیدو تیپ 1 است که به دنبال کمال طلبی بود و سعی می کرد کارها به بهترین نحو انجام شوند اما پس از زخم هایی که بر وجودش افتاد از سطح سالم شخصیتش دور شد. درخت دانا هم تیپ 5 است که در حریم خاص خودش زندگی می کند و اطلاعات زیادی در درونش نهفته است و از همه دانش ها اقیانوسی در خود دارد.تیپ 7،1و 5 در جدول اینیاگرام باهم در یک مثلث هستند. تیپ 7 در زمان رشد به تیپ 5 میل پیدا می کند و در زمان افول و پژمردگی به سمت تیپ 1.

انشالله در فرصتی دیگر اگر کلمات و شرایط یاری ام کنند و بستر فراهم باشد علت استفاده از شماره های خاص و سایر اتفاقات در کتاب را  بتوانم برایتان بازگو کنم. امیدوارم از مطالعه این کتاب لذت ببرید.

حسین خسروی

نویسنده کتاب گریفین مورچه ای که دیگر تنها نیست

 

 

نظرات بازدیدکنندگان