التیام شرم

التیام شرمِ سمی که شما را بیمار می‌کند.

کتاب پرفروش نیویورک تایمز

با فروش بیش از سه‌میلیون نسخه

علت ها -  تشخیص - پیشگیری - درمان 

ادامه مطلبShow less
پیشنهاد ویژه مدت محدود:
215,910 تومان 239,900 تومان
‎−10%
ضمانت سلامت

تمام کتاب‌های انتشارات نسل نواندیش با کیفیت بالا تولید می‌شود و در بسته‌بندی مقوایی در میان حباب پلاستیکی ارسال می‌شود تا هیچ‌نوع آسیبی به محصول نرسد. در صورتی که کتاب تهیه شده توسط شما از وبسایت یا کتاب‌فروشی‌های سراسر کشور دچار مشکل صفحه‌آرایی هستند لطفا جهت تعویض با شماره ۰۲۱۸۸۹۴۲۲۴۷ تماس بگیرید.

مرجع:
20204
دوست داشتن1
اضافه به مقایسه0
افزودن به فهرست علاقه‌مندی‌ها
پیشنهاد کتاب‌های مشابه:
موردی یافت نشد
توضیحات

جان برادشاو در زمره ۱۰۰ نویسندة مؤثر قرن بیست‌و‌یکم در زمینه بهداشت و سلامت روحی و روانی است و این انتخاب بر اساس همتایان روان‌شناس و روانکاوش صورت گرفته است. دیدگاه‌هایش درباره دوران کودکی و روابط خانواده و به‌ویژه اثرات درازمدت موضوع‌هایی مانند توهین‌ها، بدرفتاری‌ها، اعتیاد، وابستگی‌ها، ضربه‌های روحی و بی‌ثباتی هیجانی درک و بینشمان را از سلامت هیجانی و روانی و پویایی روابط میان‌فردی دگرگون کرده است. چهار کتابش که در زمره کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز قرار دارند، به التیام روحی و روانی میلیون‌ها نفر کمک شایانی کرده است.

کتاب شرم ازجمله ماندگارترین و برجسته‌ترین کتاب‌های جان برادشاو است. در این کتاب، او نشان می‌دهد که چگونه شرم سمی و ناسالم که اغلب گریبانگیر جوانان می‌شود و تا دوران بزرگسالی ادامه می‌یابد، عامل اصلی بیماری‌ها، اختلال‌های روحی و روانی، وسواس‌ها، وابستگی‌ها، اعتیادها و انگیزه بلندپروازی‌های ماست. درحالی‌که شرم سالم و مثبت باعث توانمندی ما و موجب پایداری و یکپارچگی نظام اجتماعی‌مان می‌شود، ولی شرم ناسالم و منفی موجب ضعف عزت نفس، اعتمادبه‌نفس، فروپاشی نظام خانواده و عدم پیشرفتمان در زندگی می‌شود. شرم سمی باعث می‌شود تا همواره گرفتار گذشته‌مان باشیم.

جان برادشاو، بر اساس تجربیات شخصی‌اش در زمینه اعتیاد و ده‌ها سال مشاور بودن، با استفاده از روش‌ها و ابزار عملی مانند تصدیق‌ها، تجسم‌ها، دوست داشتن خودتان، ندای درون، مدیتیشن‌های هدفمند و سایر فنون التیام‌بخش ما را از شر شرم سمی نجات می‌بخشد. جان برادشاو در هوستون، تگزاس، متولد شد و در کانادا تحصیل کرد و درجه دکترای خود را در رشته الهیات، روان‌شناسی و فلسفه از دانشگاه تورنتو گرفت. همچنین به مدت چهارسال در رشته دکترای روان‌شناسی و مذهب در دانشگاه رایس تحصیل خود را ادامه داد. او ده‌ها سال است که به‌عنوان مشاور، سخنران و روان‌درمانگر مشغول به کار است و درمانگران بسیاری را تعلیم داده است. جان برادشاو متأهل است و سه فرزند و سه نوه دارد.

 

پیشگفتار

ده سال پیش در زندگی‌ام به موضوعی تکان‌دهنده پی‌بردم که همه چیز را به‌کلی عوض کرد، به وجود شرم، اهریمن اصلی زندگی‌ام، پی بردم؛ یعنی فهمیدم شرم با آن قدرت بسیار مخربش چه بلایی بر سر زندگی‌ام آورده است. فهمیدم که در تمام زندگی‌ام تحت تأثیر شرم قرار داشته‌ام. شرم مانند یک اعتیاد بر من مسلط شده بود. من آن را با هیجان تخلیه می‌کردم، آن را به شیوه‌های ماهرانه و غیرماهرانه پنهان می‌کردم، آن را به خانواده‌ام، به درمانجویانم و به کسانی‌که درس می‌دادم، منتقل می‌کردم.

شرم دیو ناخودآگاهی بود که هرگز به وجود آن پی نبرده بودم. وقتی خواستم از پویایی شرم آگاه شوم، دیدم شرم یکی از نیروهای مخرب اصلی زندگی تمام انسان‌هاست. در نامیدن شرم به قدرت و تأثیر آن توجه کردم. شرم به‌خودی‌خود بد نیست. شرم یک احساس معمولی انسان است. در حقیقت، برای انسان واقعی بودن احساس شرم لازم است. شرم هیجانی است که به ما اجازه می‌دهد انسان باشیم، شرم حدودمان را به ما می‌گوید، شرم ما را در مرزهای انسانی‌مان نگه می‌دارد و به ما اجازه می‌دهد تا بدانیم می‌توانیم و مرتکب اشتباه خواهیم شد و به کمک نیاز داریم. شرممان به ما می‌گوید، خدا نیستیم. شرم سالم اساس روان‌شناسی فروتنی و تواضع و منبع معنویت است.

آنچه پی بردم این بود که شرم به‌عنوان یک هیجان انسانی سالم می‌تواند به یک هویت تبدیل شود. برای داشتن شرم به‌عنوان یک هویت باید باور کنیم که انسان خطاکار و ناقص است. وقتی شرم به یک هویت تبدیل می‌شود، به ‌صورت شرم سمی و ضد انسانی درمی‌آید.

شرم سمی غیرقابل تحمل است و همیشه نیاز به یک لاک دفاعی یعنی خود کاذب دارد. وقتی فرد احساس می‌کند خود واقعی‌اش ناقص و معیوب است، نیاز به یک خود کاذب دارد که ناقص و معیوب نباشد. وقتی فرد خود کاذب پیدا می‌کند، دست از انسان واقعی بودن برمی‌دارد. عمل تشکیل خود کاذب را آلیس میلر «کشتن روح» می‌نامد. شرم سمی بزرگ‌ترین شکل خشونت خانگی اکتسابی است. شرم سمی زندگی انسان را نابود می‌کند. شرم سمی هستة اصلی اکثر بیماری‌های روانی است. گرشن کافمن دربارة شرم می‌نویسد:

شرم عاطفه‌ای است که منشأ بسیاری از حالات درونی و اختلالات روانی پیچیده است: افسردگی، از خود بیگانگی، عدم اعتمادبه‌نفس، گوشه‌گیری پارانوئید کژپندار، اسکیزوئید، بیماری‌های وسواسی، دوشخصیتی، کمال‌گرایی، احساس عمیق پستی، بی‌لیاقتی یا شکست، ‌اختلالات مرزی و بیماری‌های خودشیفتگی.

شرم سمی کار شخصیت‌های واقعی‌مان را به قدری خراب می‌کند که نشانه‌های شرم از لاک‌های دفاعی خود کاذب نمایان می‌شوند. هر نشانه یا سندرم الگوی ویژة خودش را دارد. شرم سمی هستة روان‌رنجوری، اختلالات شخصیتی، خشونت سیاسی، جنگ‌ها و مجرم بودن می‌شود.

انجیل شرم را به‌عنوان عامل اصلی و نتیجة هبوط آدم توضیح می‌دهد. آدم همان نوع بشر است. حضرت آدم سمبل تمام انسان‌هاست. انجیل می‌گوید حضرت آدم از امکانات خودش راضی نبود. او می‌خواست بیشتر از آنی باشد که بود. او می‌خواست بیشتر از انسان باشد. او در پذیرش محدودیت‌های خودش شکست خورد. او شرم سالمش را از دست داد. انجیل می‌گوید منشأ اسارت انسان (گناه اولیه) تمایل به بودن بیشتر از آنچه که هستیم است؛ یعنی بیشتر از انسان بودن. حضرت آدم با شرم سمی‌اش (غرور) یک خود کاذب می‌خواست. خود کاذب منجر به تخریبش شد.

عشق و محبت بی‌قیدوشرط و پذیرش خود به نظر می‌رسد دشوارترین کار انسان‌ها باشد. برای نپذیرفتن خود واقعی‌مان، سعی می‌کنیم خود کاذب قدرتمندتری ایجاد کنیم یا اینکه منصرف شده و کمتر از انسان می‌شویم، این کار موجب فرو رفتن در لاک دفاعی و پنهانکاری در دوران زندگی می‌شود. این پنهانکاری و رازپوشی علت اصلی رنج بشر است. دوست داشتن کامل خود و پذیرش تنها اساس خوشبختی و عشق به دیگران است. بدون دوست داشتن و پذیرش کامل خود محکوم به خلق خود کاذب هستیم. زندگی با خود کاذب انرژی و تلاش زیادی می‌طلبد.

چگونه می‌توانیم این شرم را که موجب بیماری‌مان می‌شود درمان کنیم؟ از چه نظر امیدوار باشیم؟ این نگرانی این کتاب است. در آنچه بعداً می‌آید دوست دارم روش کارم را در درمان شرم با شما در میان بگذارم. این مسیر درمان مهم‌ترین موضوع زندگی‌ام است. شرم سمی در همه جا هست. شرم سمی حیله‌گر، قدرتمند و گمراه‌کننده است. قدرتش در تاریکی و اسرار‌آمیز بودنش است.

در بخش اول، سعی می‌کنم وجوه مختلف شرم و منشأ و لاک‌های دفاعی آن را بررسی کنم و نشان می‌دهم چگونه شرم موجب ناامیدی و ورشکستگی روحی می‌شود.

در بخش دوم روش‌های شناخته‌شده برای کاهش شرم سمی و تبدیل آن به شرم سالم را شرح می‌دهم. مهم‌ترین امیدواری من این است که هر خواننده‌ای که درگیر شرم سمی است، با استفاده از این کتاب بتواند خودش را از شر این دشمن پردردسر برهاند.

ادامه مطلبShow less
شناسنامه
20204

مشخصات

کد کتاب
20204
شابک
9786222206727
نام کتاب
التیام شرم
نویسنده (ها)
جان برادشاو
مترجم (ها)
علی اکبر قاری نیت
موضوع کتاب
تحول
قطع
رقعی
صفحات
424
تاریخ چاپ
سال 1400
نوبت چاپ
چاپ اول
سال چاپ اول
سال 1400
نظرات
بدون نظر
مشتریانی که این محصول را تهیه کرده‌اند، این موارد را نیز خریداری نموده‌اند:
عاشق خودت باش عاشق خودت باش
تجدید چاپ
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
143,910 تومان 159,900 تومان
‎−10%
اثر شگفت‌انگیز برای پایان دادن به وسواس منفی نسبت به ظاهر و آغاز زندگی توام با شادی و اعتماد‌به‌نفس را در این کتاب کشف کنید و بیاموزید
دوست داشتن
پاکسازی آگاهی در 21 روز پاکسازی آگاهی در 21 روز
تجدید چاپ
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
116,910 تومان 129,900 تومان
‎−10%
پاکسازی آگاهی در بیست‌ویک روز راهی است که بیست‌ویک شبانه‌روز را به ایجاد رابطه‌ای عمیق و عاشقانه میان روح و نیرویی بیکران اختصاص می‌دهد. 
دوست داشتن
رازهایی درباره مردان رازهایی درباره مردان
تجدید چاپ
ناموجود
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
170,910 تومان 189,900 تومان
‎−10%
چرا مردها هنگامی که بر روی چیزی تمرکز کرده‌اند و ما سعی در جلب توجه آن‌ها را دارید، عصبانی می‌شوند؟ چرا مردها به سختی می‌توانند اجازه دهند به آنان نزدیک شوید؟ چرا مردها که سعی در کنترل شما دارند، به طرزی پنهانی از...
دوست داشتن
۱۰۱ نوشته که شیوه تفکرتان را متحول می کند ۱۰۱ نوشته که شیوه تفکرتان را متحول می کند
ناموجود
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
66,510 تومان 73,900 تومان
‎−10%
«بی‌شعورها قابلیت شگفت‌انگیزی در دیدن تنها یک وجه از هر مسئله‌ای را دارند و آن‌هم دقیقاً همان وجهی است که منافع آن‌ها را تأمین می‌کند!»
دوست داشتن
چگونه یک انسان را مثل یک کتاب بخوانیم چگونه یک انسان را مثل یک کتاب بخوانیم
تجدید چاپ
ناموجود
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
78,210 تومان 86,900 تومان
‎−10%
قرار نیست افراد را قضاوت کنیم؛ می‌خواهیم شناخت بهتری از انسان‌ها داشته باشیم. رفتارها را شاید تشخیص دهیم، اما دلیل شکل‌گیری آن‌ها، شرایط حاکم بر‌صاحب رفتار است. پس سعی کنیم شرایط را درک کنیم.
دوست داشتن
نه به نه در فروش بیمه های عمر نه به نه در فروش بیمه های عمر
تجدید چاپ
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
107,910 تومان 119,900 تومان
‎−10%
گسترش روزافزون شبکه ی فروش بیمه در کشور در ۱۰ سال اخیر، ضرورت توسعه و ترویج آموزش های مدرن را می طلبد. افزایش تعداد شرکت های خصوصی و اعطای نمایندگی به صورت گسترده از سوی شرکت های بیمه، کمبود نیروهای با تجربه در شبکه ی...
دوست داشتن
16 محصول دیگر در این دسته‌بندی:
تو کله خر هستی تو کله خر هستی
تجدید چاپ
ناموجود
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
98,910 تومان 109,900 تومان
‎−10%
پرفروشترین کتاب نمایشگاه ۱۳۹۶ تهران - تو کله‌خر هستی: کله‌خرها نمی‌ترسند، پیش می‌روند و موفق می‌شوند تو دل و جرات داری، نتر برو پیش
دوست داشتن
سیمای زن در مثنوی معنوی سیمای زن در مثنوی معنوی
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
215,910 تومان 239,900 تومان
‎−10%
این کتاب در سه محور «سیمای زن در چهره مادر»، «سیمای زن در چهره همسر» و «سیمای زن در چهره معشوقه» سیمای زن را در مثنوی مولوی بررسی می‌کند.«کمال زن از دیدگاه مولانا»، «سیمای همسر حضرت نوح(ع) در مثنوی»، «آتش عشق»، «آسیه...
دوست داشتن
رهسپاری رهسپاری
ناموجود
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
15,210 تومان 16,900 تومان
‎−10%
رهسپاری در حقیقت، فراخوانی برای پی بردن به فرآیند حرکت کردن از یک زندگی بی‌معنا و بی‌هدف و رهسپار شدن به سوی یک زندگی سرشار از معنا و هدف است. همه ما انسان‌ها در طی این سفر باشکوه باید تغییرها یا دگرگونی‌هایی را پشت...
دوست داشتن
تا خوشبختی راهی نیست تا خوشبختی راهی نیست
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
116,910 تومان 129,900 تومان
‎−10%
آیا تا به حال به دانۀ سیب فکر کردید؟ همان دانۀ ‏سیبی که وقتی میوه‏اش را می‏خورید، آن را در سطل آشغال می‏اندازید. آیا تا به حال به این فکر کرده‏اید اگر دانۀ سیب را زیر خاک بکارید رشد می‏کند و تبدیل به یک درخت تنومند...
دوست داشتن
عادت های اتمی عادت های اتمی
تجدید چاپ
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
179,910 تومان 199,900 تومان
‎−10%
«این دستنامه سرگرم کننده، برای شما که می‌خواهید عادت‌های بدتان را از بین ببرید و عادت‌های خوب ایجاد کنید، یک راهنماست.» آدام گرَفت؛ نویسنده کتاب اورجینال‌ها
دوست داشتن
نه به محدودیت نه به محدودیت
ناموجود
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
46,710 تومان 51,900 تومان
‎−10%
 در این کتاب جان سی مکسول راه‌های «نه گفتن» به محدودیت‌ها را نشان خواهد داد تا بر آن‌ها غلبه کنیم و بتوانیم به آنچه برای آن به دنیا آمده‌ایم دست پیدا کنیم؛ همچنین برای خودمان رؤیاهایی بیافرینیم و به آن‌ها دست پیدا...
دوست داشتن
چگونه نقاط ضعفم را به نقاط قوت تبدیل کنم چگونه نقاط ضعفم را به نقاط قوت تبدیل کنم
ناموجود
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
10,710 تومان 11,900 تومان
‎−10%
همه‌ی ما حداقل یک پاشنه‌ی آشیل، یک نقطه ضعف یا موردی برای احساس ناامنی یا آسیب‌پذیری داریم که پیوسته ما را به اشتباه می‌اندازد. این کتاب به این موارد می‌پردازد...
دوست داشتن
راز شکوفایی شما: کار خود را عوض کنید و خالق سرنوشت خویش باشید راز شکوفایی شما: کار خود را عوض کنید و خالق سرنوشت خویش باشید
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
152,910 تومان 169,900 تومان
‎−10%
خواه نارضایتی خود را از دست داده باشید یا در حال ترقه زدن باشید، این کتاب به شما کمک می کند وضعیت فعلی شغلی خود را ارزیابی کرده و شما را راهنمایی کند تا تغییر شغلی لازم را ایجاد کنید. مملو از نمونه‌هایی از افراد واقعی...
دوست داشتن
عطای رویاهایت را به لقایش نبخش عطای رویاهایت را به لقایش نبخش
ناموجود
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
21,510 تومان 23,900 تومان
‎−10%
اثری كه پيش روی شماست، مجموعه‌ای است از حكايت‌ها، جملات و اشعار الهام‌بخشی كه نگارنده، در زندگی‌اش با آن‌ها آشنا شده است، و به سبب ارزش و اهميت والايی كه دارند، آن‌ها را ترجمه و یا تألیف كرده است. این اثر، نتیجه‌ی...
دوست داشتن
لطفا گربه باشید لطفا گربه باشید
ناموجود
دوست داشتن
پیشنهاد ویژه مدت محدود
53,910 تومان 59,900 تومان
‎−10%
آیا دوست دارید خونسردی، خردمندی، جذابیت را از گربه‌ها یاد بگیرید و ببینید چه چقدر بهتر از ما زندگی می‌کنند؟ فلسفه زندگی آن‌ها را می‌توان در چند جمله خلاصه کرد: غذا می‌خورند، بازی می‌کنند، می‌خوابند، دنبال آسایش‌اند و...
دوست داشتن

فهرست

کد QR

تنظیمات

اشتراک گذاری

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم