رازهای اتاق مشاوره

رازهای اتاق مشاوره منتشر شد.

مشمکل اساسی انسان امروز کم توانی در مدیریت روابط و رفتار،‌ خصوصا درون خانواده است.

ادامه مطلبShow less
149,900 تومان
ضمانت سلامت

تمام کتاب‌های انتشارات نسل نواندیش با کیفیت بالا تولید می‌شود و در بسته‌بندی مقوایی در میان حباب پلاستیکی ارسال می‌شود تا هیچ‌نوع آسیبی به محصول نرسد. در صورتی که کتاب تهیه شده توسط شما از وبسایت یا کتاب‌فروشی‌های سراسر کشور دچار مشکل صفحه‌آرایی هستند لطفا جهت تعویض با شماره ۰۲۱۸۸۹۴۲۲۴۷ تماس بگیرید.

مرجع:
دوست داشتن3
اضافه به مقایسه0
افزودن به فهرست علاقه‌مندی‌ها
پیشنهاد کتاب‌های مشابه:
موردی یافت نشد
توضیحات

مقدمه

در طی چند دهه‌‌ای که با مردم در اتاق مشاوره صحبت کرده‌‌ام، هرروز بیشتر از دیروز به این نتیجه رسیدم که مشکل اساسی ما آموزش است. قطعاً این آموزش باید مبانی پذیرفتۀ پژوهشی و دانشی داشته باشد تا بدآموزی نشود. از سوی دیگر، زبان آموزش باید مردمی باشد و سنگینی مطالب دانشگاهی را نداشته باشد. آنچه بیش از همه دیدم نیز ناتوانی در مدیریت روابط داخل خانواده و رفتار بود. درنتیجه، تمام تلاشم را بر این گذاشتم که روان‌‌شناسی کاربردی را به زبان ساده بنویسم و تقریباً به هر مشکل رایجی که در اتاق مشاوره با آن مواجه شدم پرداختم. یعنی مجدداً منابع معتبر روز را مطالعه کردم و یادداشت برداشتم و ساده کردم تا امروز تقدیم شما کنم. قطعاً این کار پایانی ندارد و من هم ادامه خواهم داد و این کتاب فقط چند عنوان است که در کتاب رازهای یک روان‌‌شناس به آن‌‌ها نپرداخته بودم.

 

لذت نمی‌‌بریم

حتماً شما هم شنیده‌‌اید که خیلی‌‌ها می‌‌گویند ما از زندگی هیچ لذتی نمی‌‌بریم یا اینکه مردم این روزگار و به‌‌طور اخص ایرانی‌‌ها از زندگی لذت نمی‌‌برند. چقدر این حرف‌‌ها را قبول دارید؟ اصلاً چقدر این حرف‌‌ها علمی هستند؟ لذت بردن از زندگی یعنی چه؟ مگر زندگی برای لذت است؟ و... .

روانکاوهای سبک قدیم یا به‌‌اصطلاح «فرویدی‌‌ها» باور داشتند که ذهن انسان براساس اصل لذت عمل می‌‌کند؛ یعنی هر کاری را که برایش لذت داشته باشد انجام می‌‌دهد و اگر لذت نداشته باشد، انجام نمی‌‌دهد و اگر دردناک باشد، از آن فرار می‌‌کند. روانکاوهای سبک جدید یا به‌‌اصطلاح «تحلیل تبادلی» می‌‌گویند که کودک درون دنبال لذت و فرار از درد است، اما بخش بالغ شخصیت لذت را توصیه نمی‌‌کند و گاهی تقبیح هم می‌‌کند. یعنی کسی که دنبال لذت است از کودک درونش تبعیت می‌‌کند. البته روانکاوی تا امروز که من در خدمت شما هستم یازده مکتب شناخته‌‌شده دارد که البته هرکدام آمده‌‌اند و با استفاده از دانش قدیم‌‌ترها، دیدگاهی یا شیوه‌‌ای را اضافه کرده‌‌اند.

روان‌‌شناس‌‌های امروزی هم بیشتر سرگرم مدیریت استرس هستند، به هر شکل در جهت مدیریت استرس دنیای امروز حرکت می‌‌کنند و طبعاً لذت بردن از زندگی و فرار از رنج را تبلیغ می‌‌کنند. برای همین هم هست که با شیوه‌‌های گوناگون سراغ استرس رفته‌‌اند و انواع آرام‌‌تنی، مثبت کردن فضای ذهن (یعنی تخلیۀ فضای ذهن از افکار منفی)، مثبت‌‌اندیشی و هزاران هزار نکته و شیوه در این میان به وجود آمده و دائماً هم در حال تزاید است.

درنتیجه، اگر از این دیدگاه‌‌ها به موضوع لذت بردن از زندگی نگاه کنیم، نتیجه این می‌‌شود که انسان اگر از زندگی لذت نبرد، یعنی برخلاف ذات خود عمل کرده است و از سویی دیگر، کودک درونش را سرکوب کرده و ازطرفی هم اسیر استرس شده و نتوانسته است آن را مدیریت کند. پس لذت نبردن از زندگی محصول دوری از فطرت، سرکوب کودک درون و عدم مدیریت استرس است. طبعاً هر جامعه‌‌ای که مردمانش به این سمت رفته‌‌اند دچار مشکل لذت نبردن از زندگی هستند.

در این میان دو نکته قابل‌‌طرح است:

1.   هیچ‌‌یک از مکاتب روان‌‌شناسی و روانکاوی برای لذت بردن، تجاوز از حدود اخلاق و قانون را نمی‌‌پذیرند. درنتیجه، لذت بردن به معنای بی‌‌بندوباری، هرج‌‌ومرج و تجاوز به حقوق دیگران نیست.

2.   لذت یک پدیدۀ ذهنی است؛ پس عینیت محض ندارد (یعنی شاید داشته باشد و شاید نداشته باشد و عینیت برای لذت شرط نیست) و درنتیجه، به‌‌راحتی قابل‌‌دسترسی است. یعنی برای لذت بردن از زندگی امکانات مادی شرط لازم و کافی نیست. پس امکانات مادی را نمی‌‌شود برای لذت از زندگی جزء علل دانست.

 

ادامه مطلبShow less
شناسنامه

مشخصات

کد کتاب
60138
شابک
978-622-220-859-2
نام کتاب
رازهای اتاق مشاوره
نویسنده (ها)
دکتر فرشاد نجفی پور
موضوع کتاب
سلامت
قطع
رقعی
صفحات
118
تاریخ چاپ
سال 1402
سال چاپ اول
1402
نظرات
بدون نظر
مشتریانی که این محصول را تهیه کرده‌اند، این موارد را نیز خریداری نموده‌اند:
خودتان را برند کنید خودتان را برند کنید
دوست داشتن
349,900 تومان
اما برند شما چیست؟ جان پرکیس و دیوید رویستون لی معتقدند هر شخص دارای برندی مخصوص به خود است. در واقع برند شما چیزیست که مردم در نبودتان می‌گویند. وقتی کسی که خوب شما را می‌شناسد، از شما تعریف می‌کند، چه چیز می‌گوید؟...
دوست داشتن
399,900 تومان
جایی که به این نتیجه می‌رسید قوانین پرفروش‌ترین کتاب در زمینه موفقیت فردی، یعنی کتاب راز، برایتان موثر نیست، همان جایی است که باید کتاب آرزوی تو دستور توست را بخوانید.
دوست داشتن
199,900 تومان
همه چیز منتظرموعد مقرر است.  نه گل پیش از موعدش باز می‌شود و نه خورشید پیش از موعد خود طلوع می‌کند. کمی صبر کن. آنچه متعلق به توست به سویت می‌آید.
دوست داشتن
229,900 تومان
در کتاب جرئت رویاپردازی نویسنده تجربهٔ خود را از همراهی و مطالعهٔ شیوهٔ زمام‌داری محمد بن راشد، حاکم دبی، به رشتهٔ تحریر در آورده است. 
دوست داشتن
16 محصول دیگر در این دسته‌بندی:
مشاوره روان شناسی سلامت در بیمارستان مشاوره روان شناسی سلامت در بیمارستان
دوست داشتن
469,900 تومان
اضطراب، افسردگی و اختلال در سازگاری با مشکلات پزشکی، فقط بخشی از مجموعه‌عواملی هستند که می‌توانند بهبود بیماران بستری را با دشواری مواجه کنند. در این کتاب، سوزان ام. لابوت توضیح داده است که چگونه روان‌شناسان سلامت...
دوست داشتن
399,900 تومان
این کتاب به بهره‌گیری از منابع و مآخذ جدید علمی و مکاتبان با مراکز تغذیه و گیاهخواری بعضی کشورها و بر پایه‌ی درمان بر مبنای اختلاط چهارگانه‌ی طب قدیم، نگاشته شده است.
دوست داشتن
آخرین راه کاهش وزن و لاغری آخرین راه کاهش وزن و لاغری
دوست داشتن
399,900 تومان
    می‌دانم به دنبال دستورالعملی‌ هستید كه مثل نور خورشید كه یخی را ذوب می‌كند، چربی‌های شما را آب كند. می‌دانم كه با پی‌گیری آن رژیم‌ها چیزی جز درماندگی‌، درد و اندوه عایدتان نمی‌شود‌. فقط خودتان را ارزان می‌فروشید؛...
دوست داشتن
مبانی تغذیه (بیلیارد، بولینگ و بولس) مبانی تغذیه (بیلیارد، بولینگ و بولس)
دوست داشتن
59,900 تومان
با پیشرفت سریع و روز‌افزون دانش علوم ورزشی و ارائة برنامه‌های مدون برای ورزشکاران به منظور توانایی رقابت در بالاترین سطح رشتة ورزشی خود و همین‌طور پژوهش‌های متعدد مرتبط با عملکرد ورزشکاران، حساسیت و اهمیت این علوم را...
دوست داشتن
کاهش وزن بی خطر کاهش وزن بی خطر
دوست داشتن
499,900 تومان
لوسی بیل كارشناس، مربی و نویسنده‌ی كتاب‌های كاهش وزن و مجموعه‌ی «چگونه جسم، ذهن و روح لاغر داشته باشید» است. او در سال 1982 موفق شد از سایز 44 به سایز 36 برسد و همیشه در این سایز بماند. لوسی نویسنده‌ی موفق مجموعه...
دوست داشتن
معجزه عسل (- نکات علمی برای سلامت، تغذیه و زیبایی) معجزه عسل (- نکات علمی برای سلامت، تغذیه و زیبایی)
دوست داشتن
259,900 تومان
عسل غذایی معطر است که زنبور عسل آن را می‌سازد. در دوران باستان، آن را غذایی ویژه برای خدایان، نمادی از ثروت، سلامت و خوشبختی و حتی اکسیری برای فناناپذیری و جاودانگی می‌دانستند
دوست داشتن

فهرست

کد QR

تنظیمات

اشتراک گذاری

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم